Postitatud

Eesti Kutsekoolispordi Liidu Aasta Sportlane 2018, ON MALDIS-SVENO LAUR Tartu Kutsehariduskeskusest

Sellel aastal alustame uue tradistiooniga – valime kutsekoolides õppivate noorte seast parima.  Igasugune valimine on subjektiivne ja ilu on vaataja silmades. Pole mingi saladus, et meie kutsekoolides õpib palju sportivaid noori, kes lisaks tõsisele sporditegemisele, on edukad ka õpingutes. Kindlasti on edukas õpingute ühitamine sportimisega väga oluline. Ilma kooli poolse toetuseta ja arusaamiseta poleks see kõik võimalik. Kutsekoolides on läbi aegade tunnustatud ja innustatud sportimist ja tervislikke eluviise. Sellised noored meie keskel on eeskujuks teistele. Andekad ja tegusad noored saavad alati hakkama, olgu see siis elus või hilisemalt tööl. Selliseid noori tuleb tunnustada ja esile tõsta, samuti nende juhendajaid, treenereid. Nii nagu ilma kooli poolse toeta poleks see võimalik, poleks selline elu võimalik ka ilma kodu toeta ja sõprade toetuseta. Parima sportlase valimine on taaskord üks võimalus tuua esime meie seas olevaid andekaid noori, sportlikke koole ja õpetajaid, kes märkavad ja tunnustavad. Seekord sai esitada nominente suhteliselt lühikese etteteatamisega, kuid kes seda soovisid teha seda ka tegid.

Tänan kõiki, kes esitasid oma õpilasi aasta sportlase nominendiks. Ühtekokku esitati nominendiks 9 noort ja tublit sportlast, erinevatel aladelt. Toome siinkohal ära kõik nominendid nii nagu nad meile saadeti. Algaval 2019 aastal kindlasti jätkame tradistiooni ja püüame teha nii, et esitamise vormistamine oleks ühtlasem ja ülevaatlikum, toome sisse ka laiapõhjalisema valimise protseduuri ja kehtestame valimise statuudi.

1_17.12.18_Mattias Säärits 2017 ja 2018 2_AnnaMariaPajuste_PärnumaaKHK 3_EdgarTsalpanov_PärnumaaKHK 4_KadriReinik_PärnumaaKHK 5_KaurÜlejõe_TallinnaTHK 6_Lily ja Leila Luik sportlaste lühiCV_TartuKunstikool 7_MaldisSvenoLaur_Tartu KHK 8_ReigoFrei_Tartu KHK

Aga nüüd päevakangelase juurde. Usun et kui lugeda Maldis-Sveno Lauri tegemisi ja tulemusi, siis on noormees igati seda väärt, et kanda Eesti Kutsekoolispordi Liidu esimest AASTA SPORTLASE tiitlit. Maldis ja tema treener Elar Kraav on head näited sellest, et õppiimise kõrvalt ja oma põhitöö kõrvalt treenerina töötav Elar Kraav, suudavad moodustada tandemi, mis viib kõrgete eesmärkide täitmiseni. Lisaks juhendab Elar ka teisi Tartu KHK jõusaalis treenivaid harrastajaid. Tartu Kutsehariduskeskuse näol on  tegemist kooliga, kes on suutnud läbi aegade investeerida ka spordibaasidesse, hoolimata, et riigi poolne poliitika sedalaadi tegevustele on pehmelt öeldes nõrk.

____________________________________________________________________________

Maldis-Sveno Laur, 18. aastane IT-süsteemide nooremspetsialisti eriala kolmanda kursuse õpilane, alustas jõutõstmisega tegelemist Tartu Kutsehariduskeskusesse õppima asudes. 2018. aastal võistles nii varustusega kui ka klassikalises jõutõstmises.

  1. aasta esimene võistlus oli EMV lamades surumises. Maldis sai kirja kõik kolm katset, milleks olid 125 kg, 130 kg ja 135 kg. Kaks viimast surumist olid Eesti noorte rekordid. Maldis tuli antud võistlusel Eesti meistriks kaaluklassis -66 kg ning pälvis noorte absoluutse Eesti meistritiitli mäekõrguse eduga teiste ees.

EMV klassikalises jõutõstmises purustas Maldis kõikide üksikalade ja kogusumma Eesti noorte rekordid. Lisaks püstitas kõigi aegade parima noorte klassi Wilksi punktide summa. Ta kükkis 163,5 kg, surus Eesti noorte rekordi kolmik- kui ka üksikalas kõikidel katsetel. Viimane katse oli lisaks Eesti juuniorite rekord (128 kg). Jõutõmbes püstitas ta Eesti rekordi tulemusega 200,5 kg.  Kogusummaks tegi see kokku 492 kg, mis tõi talle 396,13 Wilksi punkti ja mäekõrguse eduga noorte absoluute meistritiitli. Kokku tegi ta 13 Eesti noorte ja 1 juuniorite rekordi parandust. Avatud kategoorias -66 kg jäi ta teiseks.

EMV klassikalises lamades surumises püstitas ta uue noorte, juuniorite ning avatud klassi rekordi tulemusega 130 kg. Selle tulemusega tuli ta Eesti meistriks kategoorias -66 kg ning noorte absoluutarvestuses.

24.11 kuni 02.12 Kaunases toimunud Euroopa meistrivõistlustel klassikalises jõutõstmises pälvis ta hõbemedali lamades surumise tulemusega 130 kg. Kogusummas sai ta 6. koha.

Juhendaja: Elar Kraav

Klubi: Tartu Kutsehariduskeskus

Maldis-Sveno Lauri puhul on tegemist Eesti parima jõutõstjaga oma vanuseklassis, kelle tulemused räägivad enda eest (3x absoluutne Eesti noorte meister, ligi 20 Eesti rekordite parandust jne.).